Ako si vybaviť prechodný pobyt

Vybavenie prechodného pobytu nie je povinné. Osobne neviem načo je to dobré, na nič som to nepotrebovala okrem vybavenia si rezidenskej parkovacej karty, ale o tom neskôr. Je ale pravda, že niekedy zvyknú pýtať potvrdenie o pobyte (prechodnom, trvalom) pri kupovaní elektroniky na splátky alebo pri pôžičkách, prípadne pri založení si kontokorentu. Ak tu plánujete zostať natrvalo, tak je prechodný pobyt pre vás dôležitý, a to z toho hľadiska, že si tu určite časom budete chcieť zriadiť pobyt trvalý.Totiž jednou z podmienok pre vydanie trvalého pobytu je preukázanie minimálne 5 ročného prechodného pobytu.

Pokiaľ ste sa teda rozhodli, že idete do toho, zasa raz sa obrňte pevnými nervami. V prvom rade odporúčam sa objednať, nakoľko na odbore azylovej a migračnej politiky býva celkom nátresk. Objednávanie sa je veľmi jednoduché, stačí zavolať na príslušné telefónne číslo. Treba mať po ruke občiansky, lebo budete potrebovať jeho číslo. Dátum, na ktorý vás objednajú záleží od toho, ako majú momentálne voľno, zvyčajne to býva mesiac od telefonátu. Výhodou je, že vás objednajú na presný deň a čas, nevýhodou, že pokiaľ z nejakého dôvodu nemôzete tak dlho čakať, tak nemáte inú možnosť ako prísť a vystáť si frontu. 

Nedávno sa menila adresa, na ktorú sa treba dostaviť, preto si radšej 2x skontrolujte, na ktorom pracovisku vybavujú vašu mestskú časť. Veľmi dôležitá vec je, mať pripravené všetky potrebné dokumenty, lebo pokiaľ vám bude niečo chýbať, tak vás otočia a môžete prísť znovu (alebo dodatočne posielať poštou).

Potrebné dokumenty sú:
  • doklad o zajistení ubytovania - vyplnený formulár zo stránky ministerstva vnútra alebo nájomnú zmluvu alebo list vlastníctva, ak vlastníte nejakú nehnuteľnosť. znovu. Veľký pozor si treba dať na to, že doklad nesmie byť starší ako 180 dní 
  • doklad potvrdzujúci účel pobytu - môže to byť buď pracovná zmluva, živostenský list alebo potvrdenie o štúdiu 
  • cestovný doklad - postačí občiansky preukaz 
  • 1x fotka "pasového" rozmeru 
  • potvrdenie o zdravotnom poistení - pokiaľ je účelom vášho pobytu zamestnanie alebo podnikanie, nie je potrebný žiaden doklad 
  • vyplnené tlačivo - nájdete ho buď na stránke ministerstva vnútra, alebo priamo na pracovisku 
Pýtala som sa, či pani majiteľka bude vedieť o tom, že som si do jej bytu prihlásila prechodný pobyt, odpoveďou mi bolo, že oni to nikam nenahlasujú, nikoho neinformujú a slúži to čisto iba pre ich informáciu, kde sa daný cudzinec zdržuje. Čiže ak vám majiteľ nedovolil si prihlásiť prechodný pobyt, nezúfajte, nebude o tom vedieť :). Potom ako odovzdáte všetky potrebné dokumenty, dostanete termín, kedy si máte prísť po doklad o pobyte. Zvyčajne je to o ďalší mesiac. Dobrá správa je, že ak medzičasom zmeníte bývanie, tak stačí v deň, kedy sa máte dostaviť po potvrdenie, priniesť nový doklad o ubytovaní a adresu vám bez problémov zmenia. Celý doklad vyrábajú totiž až priamo pred vami. Preto nerozumiem tomuto dvojnásobnému chodeniu na odbor migračnej a azylovej politiky a zbytočnému strácaniu času.

Veľmi ma prekvapilo aj to, ako ten doklad vyzerá. Podobá sa to totiž dvojstránke vytrhnutej z pasu. Bez fotky, iba s adresou vášho prechodného pobytu a číslom dokladu totožnosti, ktorý ste predložili. Dobrá správa je, že pre Slovákov sa vydáva na dobu neurčitú, do chvíle, kedy sami nepožiadate o zmenu adresy, zrušenie, alebo vám nevyprší platnosť dokladu totožnosti, na ktorý sa prechodný pobyt viaže.
Vnútorná strana potvrdenia





Dôležité informácie:

  • objednávacia linka: 974 820 680
  • adresy pracovísk odboru azylovej a migračnej politiky:
  1. Pre Prahu - východ, Prahu 1,3,6,7,8 a 9: Žukovského 888/2, Praha 6
  2. Pre Prahu - západ, Prahu 2,4,5 a 10: Cigánkova 1861/2, Praha 4 - Chodov
  • všetky ostatné informácie tu

Predná strana tlačiva

Doklad o zaistení ubytovania 









Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Formulár E106 respektíve S1 - čo to je a na čo je dobrý?

Výlet v Karlových Varoch - 2. deň