Formulár E106 respektíve S1 - čo to je a na čo je dobrý?

         
        Pokiaľ žijete v Čechách trvalo a nechodíte nejak pravidelne domov, tak je vám tento doklad zbytočný. Ale ak ste spokojní so svojimi slovenskými lekármi a nechce sa vám hľadať v Prahe nových, tak je veľmi výhodné a vhodné si tento doklad zadovážiť. O čo vlastne ide? Je to doklad, ktorý vás oprávňuje na plnú zdravotnú starostlivosť na Slovensku, teda v štáte svojho trvalého bydliska. Napríklad, pokiaľ sa lekárom vyhýbate a chodíte iba na preventívky raz za rok ako ja a nevadí vám ten jeden krát prísť domov, tak je to ako stvorené práve pre váš prípad.
         A aký je postup? Stačí ak prídete na pobočku zdravotnej poisťovne a poviete pracovníčke, že si chcete zažiadať o tento doklad. Ja som si pre istotu vzala so sebou všetky papiere, ktorými som v tom čase disponovala. Nevydáva sa iba tak, ale je to primárne určené pre ľudí, ktorí často cestujú domov, preto je veľmi dôležité uviesť, že odchádzate domov každý týždeň. Pri vypĺňaní tlačiva si treba vybrať poisťovnu, ktorú chcete mať na Slovensku. Nie je to ničím obmedzené, výber je čisto na vás. Na spracovanie vašej žiadosti majú štandartne 30 dní. Ak vašu žiadosť schvália, tak vám na adresu trvalého bydliska príde zdravotná kartička s označením EU (vopred mi neprišlo žiadne oznámenie o tom, či bolo mojej žiadosti vyhovené). Čo je ale dosť nepríjemné, posielajú ju do vlastných rúk.
          Ako som už spomínala, tým, že dostanete slovenskú kartičku poistenca, tak máte nárok na 100% zdravotnú starostlivosť na Slovensku. Osobne to využívam pri preventívnych prehliadkach, liekoch na predpis a využila som to dokonca aj pri operácií, ktorú som absolvovala v Bratislave. Zákrok, ktorý mi robili, je v Čechách hradený zdravotnou poisťovňou iba čiastočne, na Slovensku je plne hradený. Vďaka tomu, že mám vystavený formulár S1, tak som neplatila za zákrok nič. Treba na to ale lekárov upozorniť, nie vždy sú s tým oboznámení, že je niečo takéto možné. Bez formuláru S1 to funguje tak, že si to musíte zaplatiť a v českej zdravotke žiadať refundáciu. Ak bude od vás lekár chcieť, aby ste si platili za niečo, čo je na Slovensku poisťovňou hradené, nerobte to, sú iba zle informovaní, trvajte na tom, že máte nárok na 100% zdravotnú starostlivosť a máte zdravotnú kartičku. V praxi to potom funguje tak, že lekár si nechá váš zákrok/ošetrenie preplatiť "vašou" slovenskou zdravotnou poisťovňou a tá si to potom nárokuje od českej. Všetko to už ale ide mimo vás. A v neposlednom rade, Slovákom zdravotná kartička vydaná na základe formuláru S1 platí do neurčita. :)

Dokumenty, ktoré treba priniesť:
  • pracovná zmluva
  • potvrdenie od zamestnávateľa, že u neho stále pracujete (ak je pracovná zmluva staršia ako rok)
  • občiansky preukaz
  • kartička poistenca
  • vyplnené tlačivo (dostanete na mieste)

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Ako si vybaviť prechodný pobyt

Výlet v Karlových Varoch - 2. deň